Ez az oka annak, ha sokat alszol, mégsem vagy kipihent
Megvan rendesen 7–8 óra alvás, aránylag időben le is fekszel, mégsem érzed úgy, hogy kipihent lennél – ismerős? Hidd el, a problémáddal egyáltalán nem vagy egyedül! Összeszedtünk több, lehetséges okot arra vonatkozóan, miért nem érzed a kellemes kisimultságot magadon – az elegendő alvás ellenére sem!
A mély alvás hiánya
Többféle alvási szakaszt különböztetünk meg, nagyjából 4–6 fázison megyünk végig egy éjszaka alatt. A non-REM fázisban szendergés, majd felületes és középmély, a végén pedig mély alvási szakasz figyelhető meg. Ilyenkor az agyunk fokozatosan „pihen”. Emellett pedig van a REM, azaz gyors szemmozgásos fázis, amikor álmodunk, és az agy az ébrenléthet hasonló aktivitást muat. A REM érdekessége az, hogy bár az álmok miatt az alvás felületesnek tűnhet, a szervezet számára valójában ez a legfontosabb szakasz! Ilyenkor megszűnik az izomtónus és a szervek is pihenni térnek, a testben minden lelassul. Ekkor regenerálódnak a szövetek és az immunrendszer egyaránt, tehát, ha elegendő a REM-ben töltött idő, a szervezet jobban kipiheni magát. (Vagyis nem a mély alvási fázis tekinthető a valóban pihentető alvásnak!)
Nem kell sokáig gondolkodni azon, miért következhet be még 7–8 óra alvás mellett is az, hogy úgy ébredsz, mint akin átment egy úthenger. A REM-ben töltött rövid idő a hibás! Mikor nem éred el a REM fázist?
- Nagyon sok esetben az altatót szedő embereknél nem jelentkezik REM-szakasz.
- Nincs REM-állapot akkor sem, ha lefekvés előtt alkoholt ittál vagy közvetlenül az alvás előtt bármilyen más stimulánst fogyasztottál, például elszívtál egy cigarettát.
- Bármilyen okból felületesen alszol – például aggódsz a gyermeked miatt, vagy a párod tovább van fenn, és emiatt ég a villany a hálóban, esetleg a szomszédod szöszmötöl éjjelente – a mély alvási szakasz, illetve a REM fázis elérése máris ellehetetlenül.
Az ébresztőóra is hibás lehet
Ha biztos vagy benne, hogy a REM-szakasz nem hiányzik az alvásodból, hiszen gyakran álmodsz, akkor az ébresztőóra is gyanús lehet! Amikor pont a mély alvási szakasztban vagy a REM-ben kapcsol be az ébresztő, a hirtelen felébredés frusztrációt okozhat. Azonban, ha felületesebb alváskor csörren meg a telefon vagy a vekker, akkor a szervezet könnyebben alkalmazkodik, mintha a teljes elernyedésből kell „visszatérnie”.
Tipp: Ha mindennap azonos időben kelsz, ám gyakran érzed úgy, hogy iszonyatos a reggeli ébredés, próbálj meg több időzítést is. Állítsd 15 perccel későbbre az ébresztődet, és nézd meg, akkor is ér‑e ilyen kellemetlenség! A cél, hogy felületesebb alvási szakaszban szólaljon meg a vekker.
Zavaró tényezők, amelyekről igazából nem is tudsz
Tudatd, hogy a toll- vagy szintetikus anyagú párnádnak akár egyharmadát is élősködők és azok ürülékei, elhalt bőrdarabkák és kisebb bogarak tehetik ki? Ezek mind-mind rombolhatják az alvás minőségét! Természetesen, olyan külső „obkektumok” jutnak csak bele a párnába, amelyeket egymás közt az emberek amúgy is átadogatnak, tehát nagy veszélytől nem kell tartani. Viszont az egészséges és pihentető, zavarmentes alvás érdekében érdemes párnát váltanod!

Gyógynövényes alvó/pihenőpárna 10 féle gyógynövénnyel 30x60 cm
A Szénafüvek tönkölypelyva-töltetű alvópárnáiról érdemes tudnod, hogy:
- 100%-os pamuthuzatba kerül a tönkölypelyva és 10-féle gyógynövényből álló keverék;
- a párna a gyógynövényektől illatos, ellazító és közérzetjavító hatásokkal bír!
Miért jobb töltet a tönkölypelyva, mint a toll, a memóriahab vagy a vattaszerű anyagok?
A tönköly pelyvája antibakteriális hatású, nem telepednek meg benne különféle kártevők és kórokozók. Emellett a fejformához is kiválóan alkalmazkodik, népi megfigyelések allergizáló hatást sem igazoltak a használatakor. Kovasavat bocsát ki, amely miatt a népi gyógyászatban menstruációs fájdalmak, fejfájás, feszültség és rossz közérzet, illetve – 2 éves kor felett – gyerekek pocakfájdalmára is alkalmazták. Párnatöltetként ezeken túl még azért is szeretjük nagyon, mert télen fűt, nyáron hűt, nem izzad bele álmában az ember.
Tisztítása könnyű: gőzöld és napoztasd át heti rendszerességgel, ez feléleszti, aktivizálja antibakteriális képességeit!
„Nagyon szeretem a levendulát, a gyermekeim is szeretik az illatát, es szeretnek a gyógynövényes párnájukkal aludni. Engem a zsúfolt-gyors napokon lenyugtat, ha a közelemben van, mikor alszom.” Márkus Beatrix