Jobb alvás nyáron, természetesen, klíma nélkül
Olyan tippeket és tanácsokat osztunk most meg veled, amelyek segítenek, hogy a nyári hőségben is jól tudj aludni. Ezek ráadásul egytől-egyig TERMÉSZETES módszerek, és akkor is biztosítják Neked a kellemes, nyugodt álmot, ha nincs otthon klímád, és nem is feltétlenül vagy nyitott rá. (A légkondicionáló sokakban ellenérzést vált ki, mások pedig érzékenyek rá, náthásak tőle.)
A szellőztetés és a fény-sötétség az egyik kulcs a jobb alvásnak nyáron
Egyrészt, az alvást segítő hormon, a melatonin csak akkor termelődik megfelelően, ha sötét van, vagyis bármilyen évszakban járunk is, a megfelelő alváshoz ez a kulcs. Redőny, sötétítőfüggöny, spaletta… Teljesen mindegy, melyiket választod, a lényeg, hogy megfelelően kizárd vele a fénysugarakat!
Nyáron nagyon figyelj rá, pláne, ha déli-délnyugati fekvéssel rendelkezik az otthonod, hogy csak szűrten engedd be a fényt. Ugyanis a lakások nagyrészt a beáramló napsütés miatt melegednek át. Ha nem bírod a félhomályt, akkor a Nap járásának megfelelően sötétíts:
- Keleti fekvésnél reggel NE engedd, hogy besüssön a nap, és amikor már elvonult a fényt adó égitest dél felé, akkor világosítsd a helyisége(ke)t, délután 2 környékén.
- Déli fekvésnél kb. délig engedj be fényt, majd onnantól késő délutánig, akár este 6‑ig tatsd félhomályban a helyiséget.
- Nyugati fekvésnél nagyjából délután 3‑ig lehet „világos” otthon, ezt követően viszont rögtön sötétítsd a helyiséget.
- Az északi fekvés ritka, hiszen ez adja a legsötétebb tereket, itt is nagyjából a nyugati fekvést érdemes követni – ha egyáltalán odaér a fény.
Napközben a szellőztetést inkább hanyagold – a hajnali vagy az egészen késő esti órákban viszont mindig engedj be friss leveőt. Ha nem zajos környéken laksz, akkor például éjjel is nyitva maradhatnak az ablakok. Nyilván, a redőny vagy spaletta mellett kevésbé áramlik be a levegő, de a semminél ez is mindenképp több. Késő este és / vagy hajnalban pedig teljes kereszthuzat javasolt.
Ventilátor és az alvás
Akik nem klímáznak, jellemzően ventilátorral hűtik a helyiségeket otthonaikban. Éjjel azonban érdemes vigyázni ezzel, magad felé semmiképp se irányítsd, mert könnyen tüsszögés, köhögés lehet reggelre a vége. Egy semleges pont felé nézzen a ventilátor, kb. annyira, hogy érezd a „hűvösét”, de ne érezd a huzatot, amit előidéz.
Tipp: Ventilátorral és esti kereszthuzattal együtt hűtsd le alaposan a hálószobát, mielőtt aludni térsz. Az egészséges hőmérséklet alváshoz 20 fok körül van, de ha 22–23 fokra le tud menni a benti hőmérséklet, már növekszik az esélyed a jobb alávsra.
Este, lefekvés előtt MINDIG zuhanyozz!

Nyugtató fürdőzsák (halványlila)
Ahhoz, hogy kellemesebben tudj aludni a nyári hőségben is, szükséges egy friss zuhany a lefekvés előtti időszakban. Érdemes azonban nem hideg, hanem inkább kellemesen langyos vizet választani, mert hosszabb ideig tart a hatása, és nem is ébreszt úgy fel, mint a hideg víz. Minimálisan törülközz csak meg, bőven elég épp, hogy felitatni a vizet, majd egy kicsit meztelenül járva-kelve megszáradni inkább alvás előtt.
Extra tipp: válassz kimondottan hűsítő hatású, természetes anyagokat a fürdéshez, amelyek a jobb alvást is segítik. 10 féle nyugtató gyógynövénnyel, tönkölypelyvával és kősóval kevert, nyersvászonba töltött fürdőzsákunk segít a hűvös érzet elérésében!
Ne fűtsd magad az esti ételekkel!
Hogy este hány órakor érdemes vacsorázni, egyénileg változó – az általános, 2–3 órás tanács ellenére sokan vannak, akiket az étkezés inkább altat. Itt inkább a tested jelzéseit kövesd a leírt tanácsok helyett 🙂
Amire viszont figyelj, hogy sem túl zsíros, nehéz, sem pedig cukros, édes, szénhidrátban gazdag ételt ne vegyél magadhoz vacsorára. Ilyenkor ezek az energiában gazdag ételek csak fűtik a testet. A jobb alváshoz nyáron leginkább a saláták, sovány húsok vagy épp sovány tejtermékek járulnak hozzá. Például…
madársaláta, bébispenót, paradicsom, mozzarellagolyók, kevés olívaolaj, tetszőleges fűszerek;
- szénhidrát-csökkentett tésztasaláta: kevés tészta + natúr joghurt + kapor + uborka keverékével;
- mozzarella sajt paradicsommal, pestóval és bazsalikommal;
- pár szelet abonett körözöttel és / vagy sovány sonkával, zöldségekkel.
Tipp: Mivel nyáron többet izzad az ember, a folyadékpótlás mellett a só pótlásával is érdemes foglalkozni! Ha nem kell sószegény /-mentes diétát tartanod, egy hintésnyi mindig kerülhet a zöldségekre.
A PÁRNA is kulcsfontosságú – válassz olyat, ami képes rá, hogy HŰTSÖN!
A tollpárnák, illetve a szintetikus töltetű, pl. memóriahabos vagy vattaszerű belsővel rendelkező párnák gyakran kellemetlenek nyáron, beléjük izzad az ember. Amellett, hogy a tönkölypelyvával töltött párnák egészségesebbek, hiszen antibakteriális hatásúak, és nem telepednek meg bennük a kórokozók, nyáron is jobb rajtuk aludni. A tönkölypelyva természetéből adódóan alkalmazkodik a környezeti hatásokhoz, és amíg télen enyhén melegít, nyáron érezhetően hűsít, amikor rajta alszol.
Papagáj, gyógynövényes alvó/pihenőpárna 10-féle gyógynövénnyel 35x45 cm
Extra hatás: amikor a tönkölypelyvához gyógynövények is csatlakoznak, köztük borsmentával, levendulával vagy épp bazsalikommal, a hűsítő hatás még inkább felerősödik. A gyógynövények „tudják, mit kell tenniük”. Ezért nyáron mindig azoknak az illata feltűnöbb a párnában, amelyek hűsítő érzést tudnak adni! Szénafüvek alvópárnák 10 féle gyógynövénnyel és tönkölypelyva-töltettel a hűsítő álmokért!
Nem mindegy a huzat sem: nyáron a szintetikus huzatok kerülendők, hiszen nemcsak az izzadást fokozzák, hanem a bőr befülledése miatt pattanásokhoz, irritációkhoz is vezethetnek.
Érdemes 100% pamuthuzatot választani a párnára / teljes ágyneműként. A Szénafüvek tönkölypelyvával és gyógynövényekkel töltött alvópárnáit ilyen huzatba töltjük, egy rétegben. Ezt a huzatot nem kell kimosni, a napfényre kitéve heti 2–3 alkalommal pár órára, illetve átgőzöléssel teljes mértékben fertőtleníthető a párna. És, ahogy feljebb írtuk: a tönkölypelyva maga nem is fogékony a kórokozókra.