Az októberi erdő kincsei – havi gyógynövényes útmutató
Tégy egy sétát az őszi erdőben, és fedezd fel a kincseit! Nem szabad ám leszedni minden bogyót, amit csak találsz, de az értékes októberi gyógynövények megérdemlik a figyelmedet.
Csipkebogyó – gyógynövényes „túránk” első állomása a kerti rózsabokor
Sok rózsabokor-tulajdonost ért már meglepetés: csipkebogyó terem benne! Nem véletlenül, hiszen a vadrózsa szívesen költözik bele a „nemes” rózsába, termése pedig a csipkebogyó. Természetesen nemcsak kertekben, hanem városi zöldben, erdőben is fellelhető a piros gyógynövény, amely akkor a legfinomabb, ha már belekóstolt a dér.
Idézd meg a csipkebogyós hangulatot ŐSZI ERDŐ gyógynövényes kispárnánkkal – ami ráadásul most akciós is!
Érdekesség, hogy bár a bordó, puhább szemek édesebbek, a még keményebb, tűzvörös csipkebogyó vitamin-tartalma magasabb. Lekvárnak kevésbé ajánljuk, mert a hőkezeléstől elveszíti vitamintartalmát, így inkább őszi gyümölcssalátán, nyersen fogyaszd. Esetleg, készíts belőle áztatásos módszerrel teát: 3–4 óra hosszára tedd vízbe, majd ezt követően fogyaszd el az egészséges, vitamindús italt!
Őszi, gyógynövényes saláta recept – hozzávalók:
pár szem dió
- néhány falat nemespenészes sajt (camembert, kéksajt, brie, vagy amit szeretsz)
- többféle színű szőlő
- 1 körte csíkokra vágva
- 1 alma kockákra vágva
- mentalevelek ízlés szerint
- fél csésze főzés nélküli csipkebogyó-tea
- 0,5 dl citromlé
- csipkebogyó
Semmi dolgod nincs vele, mint összekeverni a hozzávalókat, és leönteni a teával, illetve a citromlével. 1 órát pihentesd, majd fogyaszd egészséggel!
Borókabogyó: őszi gyógynövényes kirándulásunk ékköve
Ha azt mondjuk, borókabogyó, 5‑ből legalább 3 ember a ginre asszociál belőle – hiszen a nemes rövidital ebből a gyógynövényből készül! Ennél persze jóval sokoldalúbb a borókabogyó, amely ugyanúgy kedvelt a természetgyógyászatban, mint a gasztronómiában.
- olaját használhatod náthás időszakban – inhalálásra, bedörzsölésre is;
- ülőfürdőként alkalmazva segíthet az aranyeres panaszok és altáji fertőzések kezelésében;
- támogathatja a zúzódások, horzsolások gyorsabb gyógyulását.
Ősszel nélkülözhetetlen otthon a Szénafüvek gyógynövényes sópárna is! Tiszta kősóval és 4 féle gyógynövény keverékével készítjük, melegítve rendkívül kellemes a használata a meghűléses szezonban.
Ha őszi borókabogyó-beszerzésen járnál, ne hagyd ki fűszerként sem! Istenien passzol a különféle húsételekhez, ragukhoz és sültekhez egyaránt. Kiváló mártás és lekvár egyaránt készülhet belőle – ha nem főzöd túl cukrosra, ezekkel még az epédnek is jót tehetsz! Ínyenc vagy? Akkor pedig egy borókás-áfonyás kekszet ajánlunk, amely különleges ízével meg fogja koronázni az őszi estéket.
Galagonya – gyógynövényes kirándulásunk kerekded vöröskéje
Ismét egy vörös bogyóhoz értünk. A csipkebogyóhoz képest gömbölyű galagonya még Weöres Sándort is megihlette, aki az ismert gyermekversben így ír róla:
A galagonya
Őszi éjjel
izzik a galagonya
izzik a galagonya
ruhája.
Zúg a tüske,
szél szalad ide-oda,
reszket a galagonya
magába.
Hogyha a Hold rá
fátylat ereszt:
lánnyá válik,
sírni kezd.
Őszi éjjel
izzik a galagonya
izzik a galagonya
ruhája.
Bár a galagonyabokor valóban „reszket” az őszben, a „remegő” szívnek segítséget jelent. Népi megfigyelések alapján kiderült ugyanis a vörös bogyóról, hogy kimondottan pozitív hatással van a szívizomra. Segít megelőzni a korral járó sejt-leépülést, sőt, még a szívizom vérellátására is pozitívan hat.
Nagyon finom őszi gyógynövényes nassolnivaló a galagonyalekvár, amelyet elkészíteni is könnyű. 1 kg galagonyabogyót tisztíts meg, majd törd át villával a szemeket. Tedd edénybe, és öntsd fel annyi vízzel, hogy 1/3‑ig ellepje. (Több nem kell.) Forrald fel, majd vedd le a tűzről, hagyd kicsit kihűlni. Ezután szűrd és törd át, majd mehet vissza a tűzre 5–6 ek. méz társaságában. Addig főzd, míg besűrűsödik! Ha ez nem megy könnyen, használj pektint; ha pedig télire tennéd el, tartósítsd a megszokott módon, borkősavval vagy citromsavval.
Gyógynövényes őszi este – számunkra ilyen a tökéletes októberi hangulat!
Készítünk egy isteni, forrázás nélküli csipkebogyó-teát. Ezt követően kivesszük a friss borókabogyós-áfonyás kekszet a sütőből… Megkenjük egy kis galagonyalekvárral, szépen tálcára pakolunk mindent, és bevonulunk a kanapéra! Elindítjuk a kedvenc sorozatunkat, magunkra húzunk egy puha plédet, míg a hátunk és fejünk mögött Szénavüvek gyógynövényes pihenópárnát tartunk. Az abból kiáradó gyógynövényes illat, a finom ízek és csodás hangulat pedig átjárja a szobát és a lelkünket: így jöhet a hideg, az eső, a sötét is, a boldogságunk megvan!