A szeretet kifejezésének öt módja. Az ötödik szeretet-nyelv: testi érintés
„A szeretet nyelve egyetemes. Ám ahányan vagyunk, annyiféle nyelvjárást beszélünk.” /Gary Chapman/
A szeretetét mindenki másképp fejezi ki. Van, aki könnyedén, minden lehetséges módon képes, rá. Van, aki nem tudja szavakba önteni, de tetteivel kifejezésre juttatja. És van, akinek komoly problémát jelent bármilyen módon előhívni a lelke mélyén szunnyadó érzelmeket, így nem is csoda, hogy a másik fél nem érti, nem érzi.
Valentin nap alkalmából öt napon keresztül minden nap bemutattunk egy szeretet-nyelvet. Íme hát sorozatunk befejezéseként az ötödik:
Testi érintés
Régóta tudjuk, hogy a testi érintés a szeretet kifejezésének egyik módja. Számos fejlődés lélektani kutatás igazolja, hogy azoknak a csecsemőknek, akiket gyakran ölbe vesznek és megölelnek, az érzelmi élete sokkal egészségesebben fejlődik, mint azoké hosszú időszakokra nélkülözniük kell a fizikai kontaktust.
A testi érintés nem kevésbé fontos a házasságban sem. A kézfogás, a csók, az ölelés, a szexuális érintkezés, mind-mind a szeretet kifejezésének eszköze. Akik számára a fizikai érintés a legkifejezőbb szeretet-nyelv, ennek hiányában nem biztosak társuk szeretetében. A fizikai érintés létrehozhat vagy megszakíthat egy kapcsolatot. Közvetíthet gyűlöletet és szeretetet is, sőt annak, akinek ez az elsődleges szeretet-nyelve, a testi érintés sokkal kifejezőbb, mint maga a „gyűlöllek” vagy „szeretlek” szó. A pofon minden gyermeket sért, de megsemmisítő erejű lehet annak, akinek a „testi érintés” az elsődleges szeretet-nyelve. Egy gyengéd ölelés szeretetet közvetít minden gyermek felé, de alapvető érzelmi szükséglet annak a gyermeknek, akinek ez a szeretetnyelve. Ugyanígy van ez a felnőtteknél is.
A házasságban sokféle formát ölthet a szeretetet kifejező érintés. Mivel a test minden részén találhatók tapintásérzékelő idegvégződések, egy gyengéd érintés a test bármely részén szeretetet fejezhet ki. Ez nem azt jelenti, hogy minden érintés egyformán hat. Van, ami jól esik, és van, ami kevésbé. E téren a társunk a legjobb tanítónk, hiszen ő tudja legjobban, mit érzékel gyengéd érintésként. Ne a magunk módján, és a magunk választotta időben érintsük meg! Tanuljuk meg, hogy az ő szeretet-nyelvén fejezzük ki szeretetünket. Ha észrevesszük, hogy bizonyos érintéseket kellemetlennek vagy irritálónak talál, hagyjunk fel vele, különben szeretetünk helyett tapintatlanságunkról árulkodnak. Ne essünk abba a tévedésbe, hogy azt feltételezzük, ami számunkra kellemes, az bizonyára mások számára is az.
A szeretetet közvetítő érintések lehetnek teljesen közvetlenek, és teljes figyelmet igénylőek, mint például egy hátmasszírozás. De lehetnek közvetettek és futólagosak is, mint amikor a kezünk megpihen a társunk vállán, vagy ha a konyhába menet egy pillanatra hozzá simulunk. A szeretet közvetlen érintései nyilvánvalóan több időt igényelnek, nemcsak azért, mert tovább tartanak, hanem ahhoz is idő kell, míg megtanuljuk, hogyan fejezzük ki szeretetünket az érintés nyelvén házastársunknak. Ha egy jó kiadós hátmasszírozás minden másnál többet árul el számára szeretetünkről, akkor jól tesszük, ha időt, pénzt és energiát fordítunk a masszírozás művészetének elsajátítására.
A szeretet közvetett érintései kevés időt, de annál több figyelmet igényelnek, különösen akkor, ha nem a testi érintés az elsődleges szeretet-nyelvünk, és a családunkban sem szoktunk hozzá, hogy megérintsük egymást. Ha egy házaspár a kanapén szorosan egymás mellett ülve nézi kedvenc tévéműsorát, abban is szeretetük fejeződik ki. Lehet, hogy társunk számára minden vallomásnál többet mond, ha a szobán áthaladva megérintjük őt, vagy otthonról távozóban egy futó csókot és ölelést váltunk.
Mindannyian azon a nyelven fogadjuk be és fejezzük ki a szeretetet, amelyre neveltetésünk és hajlamaink nyomán a legfogékonyabbá váltunk. Ezért fordul elő gyakran, hogy az üzenet küldője és befogadója nem érti meg egymást. Ilyenkor panaszolja a férj, hogy hiába visz virágot a feleségének, csak egy erőltetett mosoly a válasz. „Talán már nem szeret?”- teszi fel magának a kérdést, holott csak arról van szó, hogy szeretetközlése nem ért célba, mert a felesége nem az ajándékok, hanem a minőségi idő nyelvén ért.
Mi tehát a megoldás? Aki nem riad vissza egy kis nyelvtanulástól, könnyen ráhangolódhat társa, családtagjai, barátai szeretetnyelvére.
Forrás:
Gary Chapman – Egymásra hangolva
Gary Chapman – Az egyedülállók öt szeretetnyelve